Mnożenie ułamków dziesiętnych
Bezpłatne
Course Features
- Lectures 0
- Quizzes 0
- Duration 50 hours
- Skill level All levels
- Language English
- Students 0
- Assessments Yes
Ułamki dziesiętne mnożymy podobnie jak liczby naturalne. Mnożąc ułamki należy pamiętać jednaj aby zsumować liczbę miejsc po przecinku w czynnikach a następnie “odciąć” je w iloczynie (wyniku mnożenia) licząc miejsca od prawej strony.
Zadanie 1
Oblicz:
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
1. Mnożymy przez siebie obie liczby w taki sposób jakby nie było przecinka. Obliczamy iloczyn liczb 3 i 2.
2. Liczymy ile cyfr po przecinku znajduje się w obu czynnikach (ile cyfr znajduje się w liczbie 0,3 i ile cyfr znajduje się po przecinku w liczbie 0,2). Łącznie mamy dwie cyfry po przecinku więc w wyniku również będziemy mieć dwa miejsca po przecinku.
3. Cyfrę 6 ustawiamy na drugim miejscu po przecinku a pozostałe miejsca wypełniamy zerami.
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
1. Mnożymy przez siebie obie liczby w taki sposób jakby nie było przecinka. Obliczamy iloczyn liczb 25 i 5.
2. Liczymy ile cyfr po przecinku znajduje się w obu czynnikach (ile cyfr znajduje się w liczbie 0,25 i ile cyfr znajduje się po przecinku w liczbie 0,5). Łącznie mamy trzy cyfry po przecinku więc w wyniku również będziemy mieć trzy miejsca po przecinku.
3. Zapisujemy cyfry na pierwszym, drugim i trzecim miejscu po przecinku, natomiast w miejscu cyfry jedności zapisujemy zero.
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
1. Mnożymy przez siebie obie liczby w taki sposób jakby nie było przecinka. Obliczamy iloczyn liczb 12 i 1.
2. Liczymy ile cyfr po przecinku znajduje się w obu czynnikach (ile cyfr znajduje się w liczbie 1,2 i ile cyfr znajduje się po przecinku w liczbie 0,01). Łącznie mamy trzy cyfry po przecinku więc w wyniku również będziemy mieć trzy miejsca po przecinku.
3. Zapisujemy cyfry na drugim i trzecim miejscu po przecinku, natomiast w miejscu cyfry jedności i cyfry części dziesiętnych (pierwsze miejsce po przecinku) wstawiamy zera.
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
1. Mnożymy przez siebie obie liczby w taki sposób jakby nie było przecinka. Obliczamy iloczyn liczb 8 i 6.
2. Liczymy ile cyfr po przecinku znajduje się w obu czynnikach (ile cyfr znajduje się w liczbie 0,008 i ile cyfr znajduje się po przecinku w liczbie 0,06). Łącznie mamy pięć cyfr po przecinku więc w wyniku również będziemy mieć pięć miejsc po przecinku.
3. Zapisujemy cyfry na czwartym i piątym miejscu po przecinku, natomiast miejsce cyfry jedności oraz pierwsze, drugie i trzecie miejsce po przecinku wypełniamy zerami.
Zadanie 2
Oblicz sposobem pisemnym:
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
1. Zapisujemy ułamki dziesiętne w taki sposób, aby cyfry znalazły się jedna pod drugą.
2. Wykonaj mnożenie analogicznie jak w przypadku liczb naturalnych:
– Pomnóż ostatnią cyfrę drugiej liczby (tu: cyfra 8) przez kolejne cyfry pierwszej liczby (mnożymy przez 0 0 1) Wynik zapisz w pierwszym wierszu (otrzymujemy 0 0 8);
– Pomnóż kolejną cyfrę drugiej liczby ( tu: cyfra 1) przez kolejne cyfry pierwszej liczby (również mnożymy przez 0 0 1). Wynik zapisz w drugim wierszu ( otrzymujemy 0 0 1);
– Dodaj do siebie otrzymane wyniki (iloczyny). Dodajemy: 0 0 8 i 0 0 1. Zapisujemy wynik.
3. Wstaw przecinek w takim miejscu, aby znajdowało się po nim tyle miejsc ile było ich łącznie po przecinkach w czynnikach iloczynu ( w pierwszym czynniku – liczba 0,01 były dwie cyfry po przecinku, w drugiej liczbie: 18 – nie było cyfr po przecinku – łącznie dwa miejsca po przecinku).
UWAGA: Jeśli przed przecinkiem znajdują się dwa zera ( tu: 00,18) to jedno z zer możemy skreślić.
Zadanie 3
Oblicz sposobem pisemnym:
ROZWIĄZANIE:
Zadanie 4
Bilet ulgowy do kina kosztuje 11,5 zł, a bilet normalny 16,5 zł. Oblicz ile złotych wpłynęło do kasy ze sprzedaży biletów jeśli wiadomo, że sprzedano 45 biletów ulgowych i 120 normalnych?
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
1. Oblicz ile złotych wpłynęło do kasy ze sprzedaży biletów ulgowych. Pomnóż liczbę sprzedanych biletów przez cenę biletu.
2. Oblicz ile złotych wpłynęło do kasy ze sprzedaży biletów normalnych. Pomnóż liczbę sprzedanych biletów przez cenę biletu.
Obliczenia te możesz zapisać w postaci jednego działania.
3. Oblicz ile złotych wpłynęło do kasy ze sprzedaży wszystkich biletów. Dodaj do siebie kwotę uzyskaną ze sprzedaży biletów normalnych i ulgowych.
Zadanie 5
Mama zrobiła zakupy w osiedlowym warzywniaku. Kupiła 1,1 kg bananów po 3,80 zł/kg, 0,7 kg pomidorów po 5,20 zł/kg i 2,5 kg ziemniaków po 1,50 zł/kg. Oblicz ile mama zapłaciła za zakupy?
ROZWIĄZANIE:
Odwiedzając dowolną witrynę internetową, dla polepszenia jakości usług może ona przechowywać lub pobierać informacje w przeglądarce, głównie w formie plików cookie. Tutaj możesz zarządzać tymi ustawieniami.