Wartość bezwzględna liczby rzeczywistej
Bezpłatne
Course Features
- Lectures 0
- Quizzes 0
- Duration 50 hours
- Skill level All levels
- Language English
- Students 0
- Assessments Yes
Wartością bezwzględną (modułem) liczby x nazywamy odległość na osi liczbowej liczby x od liczby 0. Wartość bezwzględną liczby x oznaczamy |x|. Wartość bezwzględna z dowolnej liczby jest dodatnia lub równa zero.
Jak mamy rozumieć powyższy zapis? Otóż zapamiętaj, że jeśli x czyli liczba znajdująca się pod wartością bezwzględną jest dodatnia lub równa zero, to opuszczając wartość bezwzględną (moduł) przepisujemy liczbę bez zmian. Jeśli natomiast x jest liczbą ujemną to opuszczając wartość bezwzględną zmieniamy znak na przeciwny.
Jeśli chciałbyś przypomnieć/powtórzyć podstawowe informacje dotyczące wartości bezwzględnej to zapraszam Cię serdecznie do tego działu.
Własności wartości bezwzględnej:
Zadanie 1
Oblicz:
ROZWIĄZANIE:
Zadanie 2
Oblicz:
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
Aby poprawnie opuścić wartość bezwzględną w tego typu wyrażeniach należy najpierw określić czy jest ono dodatnie czy ujemne (czasami mówi się, że ustalamy znak wyrażenia). Zaczynamy od określenia przybliżonej wartości pierwiastka z trzech. Pierwiastek z liczby 3 to około 1,73 w związku z tym jeśli od 1 odejmiemy wartość 1,73 otrzymamy wynik ujemny (będzie to w przybliżeniu liczba – 0,73). Jeśli zatem pod wartością bezwzględną mamy wyrażenie ujemne musimy zmienić znaki na przeciwne. Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie całego wyrażenia w nawiasie i postawienie minusa przed nawiasem a następnie zmiana znaków przed każdą z liczb na przeciwny.
WSKAZÓWKI:
Podobnie jak w poprzednim przypadku zaczynamy od określenia czy wartość wyrażenia zapisanego w wartości bezwzględnej jest dodatnia czy ujemna. Oczywiste jest to, że pierwiastek z liczby 3 jest większy niż pierwiastek z liczby 2. Zatem jeśli od większej liczby odejmiemy mniejszą otrzymamy wynik dodatni. Dlatego opuszczając znak wartości bezwzględnej w tym przypadku przepisujemy wyrażenie bez zmian.
WSKAZÓWKI:
Określamy czy wyrażenie jest dodatnie czy ujemne. Pierwiastek z liczby 2 to w przybliżeniu 1,41 zatem jeśli od pierwiastka z 2 odejmiemy liczbę 3 to wynik będzie ujemny. Dlatego opuszczając znak wartości bezwzględnej zmienimy znak na przeciwny.
WSKAZÓWKI:
W tym przykładzie po wyłączeniu czynnika przed znak pierwiastka okazało się, że suma tych dwóch liczb wyniesie zero natomiast wartość bezwzględna z liczby 0 to 0.
UWAGA!
Pamiętaj, że w tego typu przykładach określamy jedynie czy wartość wyrażenia jest dodatnia czy ujemna. Nie interesuje nas dokładny wynik a jedynie wartość przybliżona.
Zadanie 3
Oblicz:
ROZWIĄZANIE:
Zadanie 4
Uprość wyrażenie:
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
1. Korzystamy ze wzoru:
2. Określamy wartość wyrażenia (czy wyrażenie jest dodatnie czy ujemne); szacujemy wartość pierwiastka z 2 a następnie wykonujemy obliczenia. Jak widać wartość wyrażenia jest ujemna dlatego też opuszczając wartość bezwzględną zmieniamy znak.
3. Aby niczego nie pominąć dobrze jest po opuszczeniu wartości bezwzględnej zapisać całe wyrażenie w nawiasie i zapisać przed nim minus. Następnie zmieniamy znaki na przeciwne przed każdą z liczb i otrzymujemy wynik.
Odwiedzając dowolną witrynę internetową, dla polepszenia jakości usług może ona przechowywać lub pobierać informacje w przeglądarce, głównie w formie plików cookie. Tutaj możesz zarządzać tymi ustawieniami.