Mnożenie ułamków zwykłych
Bezpłatne
Course Features
- Lectures 0
- Quizzes 0
- Duration 50 hours
- Skill level All levels
- Language English
- Students 0
- Assessments Yes
Mnożenie ułamka przez liczbę całkowitą (obliczanie ułamka danej liczby) polega na pomnożeniu tej liczby przez licznik ułamka, pozostawiając (przepisując) mianownik ułamka bez zmian.
Zadanie 1
Oblicz.
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
Zgodnie z podaną wyżej zasadą – liczbę całkowitą (w tym wypadku liczbę dwa) mnożymy przez licznik ułamka (tu: liczbę trzy) a mianownik przepisujemy bez zmian.
Zadanie 2
Oblicz. Wynik zapisz w najprostszej postaci.
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
Wymnażamy liczbę całkowitą przez licznik ułamka, mianownik przepisujemy bez zmian. Otrzymaliśmy jednak ułamek niewłaściwy (licznik większy niż mianownik ułamka) w związku z tym wyłączamy całości.
Zadanie 3
Oblicz. Wynik zapisz w najprostszej postaci.
ROZWIĄZANIE:
Sposób I:
WSKAZÓWKI:
Wymnażamy liczbę całkowitą przez licznik ułamka, mianownik przepisujemy bez zmian. Otrzymujemy ułamek, który możemy skrócić ( w tym wypadku licznik i mianownik możemy skrócić przez 5, ponieważ obie liczby są podzielne przez 5). Wykonujemy więc dzielenie licznika i mianownika, otrzymując ułamek w najprostszej postaci.
Sposób II:
WSKAZÓWKI:
Drugi sposób polega na tym, że zanim pomnożymy liczbę przez ułamek wykonujemy skrócenie. W tym przypadku możemy skrócić ze sobą liczby 5 i 10 dzieląc obie przez liczbę 5. W wyniku tego uproszczenia (skrócenia) otrzymujemy 1 i 2, które zapisujemy tuż obok skracanych liczb. Następnie wykonujemy mnożenie.
Sposób I:
Sposób II:
Liczba całkowita 3 oraz mianownik ułamka – liczba 12 zostały skrócone (podzielone) przez 3.
Sposób I:
Sposób II:
Mianownik ułamka – liczba 3 oraz liczba całkowita 9 zostały skrócone (podzielone) przez 3.
Sposób I:
Sposób II:
Mianownik ułamka – liczba 15 oraz liczba całkowita 6 zostały skrócone (podzielone) przez 3.
Zadanie 4
Oblicz. Wynik zapisz w najprostszej postaci.
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
Jeśli chcemy pomnożyć liczbę całkowitą przez liczbę mieszaną musimy najpierw zamienić liczbę mieszaną na ułamek niewłaściwy. Następnie wymnażamy liczbę całkowitą przez licznik ułamka a mianownik przepisujemy bez zmian. Na koniec przedstawiamy wynik w najprostszej postaci. W tym wypadku wyciągamy całości.
Mnożenie ułamka przez ułamek polega na pomnożeniu licznika pierwszego ułamka przez licznik drugiego ułamka oraz mianownika pierwszego ułamka przez mianownik drugiego (licznik razy licznik a mianownik razy mianownik).
Zadanie 5
Oblicz.
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
Mnożymy licznik ułamka (góra) razy licznik a mianownik (dół) razy mianownik.
Zadanie 6
Oblicz.
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
Zgodnie z zasadą mnożymy licznik jednego ułamka razy licznik drugiego ułamka a mianownik razy mianownik. Jednak zanim wykonamy mnożenie możemy uprościć (skrócić) ułamki. W tym wypadku mianownik pierwszego ułamka możemy skrócić z licznikiem drugiego ułamka, ponieważ obie liczby (liczba 9 i liczba 3) są podzielne przez 3.
Zadanie 7
Oblicz.
ROZWIĄZANIE:
Sposób I:
WSKAZÓWKI:
Mnożymy licznik pierwszego ułamka razy licznik drugiego, a mianownik pierwszego razy mianownik drugiego. Otrzymany wynik należy skrócić aby przedstawić ułamek w możliwie najprostszej postaci. Dlatego też licznik (liczbę 12) i mianownik (liczba 72) dzielimy przez największy wspólny dzielnik czyli liczbę 12.
Sposób II:
WSKAZÓWKI:
Zanim wykonamy mnożenie wykonujemy skracanie ułamków. W tym przypadku możemy licznik pierwszego ułamka skrócić z mianownikiem drugiego ułamka przez liczbę 3, natomiast licznik drugiego ułamka możemy skrócić z mianownikiem pierwszego przez liczbę 4. Po wykonaniu skróceniu mnożymy ułamki (licznik razy licznik a mianownik razy mianownik).
Sposób I:
Sposób II:
Sposób I:
Sposób II:
Sposób I:
Sposób II:
WAŻNE: Warto zauważyć, że jeśli mamy do czynienia z dużymi liczbami warto skrócić je przed wymnożeniem. Ułatwia to znacząco obliczenia oraz zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędu.
Jeśli od razu wykonamy mnożenie bez wcześniejszego uproszczenia otrzymujemy ułamki, które w liczniku i mianowniku mają bardzo duże liczby. W przypadku takich liczb trudniej “wpaść” na pomysł przez ile należy podzielić licznik i mianownik aby przedstawić ułamek w najprostszej postaci.
Zadanie 8
Oblicz.
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
1. Zamieniamy liczby mieszane na ułamki niewłaściwe. Więcej tu
2. Wykonujemy skrócenie ułamków ( w tym przypadku mianownik pierwszego ułamka z licznikiem drugiego ułamka).
3. Wymnażamy przez siebie licznik pierwszego ułamka z licznikiem drugiego ułamka i mianownik pierwszego ułamka z mianownikiem drugiego ułamka.
4. Wyciągamy całości.
Odwiedzając dowolną witrynę internetową, dla polepszenia jakości usług może ona przechowywać lub pobierać informacje w przeglądarce, głównie w formie plików cookie. Tutaj możesz zarządzać tymi ustawieniami.