Porównywanie ułamków zwykłych
Bezpłatne
Course Features
- Lectures 0
- Quizzes 0
- Duration 50 hours
- Skill level All levels
- Language English
- Students 0
- Assessments Yes
Kiedy chcemy porównać dwa ułamki zwykłe, warto zapamiętać następujące zasady porównywania ułamków zwykłych:
W celu porównania dwóch ułamków zwykłych o różnych mianownikach należy skrócić lub rozszerzyć dane ułamki tak, aby otrzymać ułamki o jednakowych licznikach bądź mianownikach.
Możemy sprowadzić ułamki do wspólnego mianownika (tu – wspólnym mianownikiem jest liczba 9 więc ułamek 2/3 czyli dwie trzecie pomnożono przez 3 otrzymując tym samym ułamek 6/9) Gdy mamy już wspólne (takie same) mianowniki – porównujemy liczniki.
Możemy sprowadzić ułamki do wspólnego licznika (tu – wspólnym licznikiem jest liczba 4 więc ułamek 2/3 czyli dwie trzecie pomnożono przez 2 otrzymując tym samym ułamek 4/6) Gdy mamy już wspólne (takie same) liczniki – porównujemy mianowniki.
Zadanie 1
Porównaj ułamki:
ROZWIĄZANIE:
Ułamki mają jednakowe mianowniki, w związku z tym większy jest ułamek który ma większy licznik.
Ułamki mają jednakowe mianowniki, w związku z tym większy jest ułamek który ma większy licznik.
Ułamki mają jednakowe liczniki, w związku z tym większy jest ułamek który ma mniejszy mianownik.
Ułamki mają jednakowe liczniki, w związku z tym większy jest ułamek który ma mniejszy mianownik.
Ułamki mają jednakowe mianowniki, w związku z tym większy jest ułamek który ma większy licznik.
Zadanie 2
Porównaj ułamki:
ROZWIĄZANIE:
Ułamki mają różne liczniki i mianowniki. W związku z tym aby móc je ze sobą porównać należy sprowadzić do wspólnego mianownika (lub licznika). W tym przypadku aby oba ułamki miały ten sam mianownik, należy jeden z ułamków rozszerzyć przez 4 (pomnożyć przez 4 zarówno licznik i mianownik tego ułamka). Tym samym uzyskujemy dwa ułamki o tych samych mianownikach, więc dokonujemy porównania liczników ułamków. Większy jest ten ułamek, którego licznik jest większy.
Ułamki mają różne liczniki i mianowniki. W związku z tym aby móc je ze sobą porównać należy sprowadzić do wspólnego mianownika (lub licznika). W tym przypadku najlepiej jest sprowadzić ułamki do wspólnego licznika. Wystarczy, że ułamek po lewej stronie pomnożymy przez 2. Dzięki takiej operacji otrzymamy dwa ułamki o tych samych licznikach, więc musimy wykonać porównanie mianowników. Większy będzie ten ułamek, którego mianownik jest mniejszy.
Ułamki mają różne liczniki i mianowniki. W związku z tym aby móc je ze sobą porównać należy sprowadzić do wspólnego mianownika (lub licznika). W tym przypadku możemy sprowadzić ułamki do wspólnego mianownika, którym jest liczba 12. Ułamek po lewej stronie mnożymy przez 3 a ułamek po prawej stronie mnożymy przez 2. Otrzymujemy dwa ułamki o tych samych mianownikach, więc porównujemy liczniki ułamków.
Ułamki mają różne liczniki i mianowniki. W związku z tym aby móc je ze sobą porównać należy sprowadzić do wspólnego mianownika (lub licznika). W tym przypadku możemy uprościć (skrócić) ułamek po lewej stronie dzieląc licznik i mianownik przez 5. Otrzymamy dzięki temu dwa ułamki o tych samych mianownikach. Teraz dokonujemy porównania liczników ( większy będzie ułamek, którego licznik jest większy).
Ułamki mają różne liczniki i mianowniki. W związku z tym aby móc je ze sobą porównać należy sprowadzić do wspólnego mianownika (lub licznika). W tym przypadku wspólnym mianownikiem będzie liczba 30, w związku z tym aby w mianowniku ułamka po lewej stronie otrzymać liczbę 30 należy ten ułamek pomnożyć przez 5. Drugi ułamek trzeba pomnożyć przez 2. Gdy już otrzymamy ułamki o jednakowych mianownikach, porównujemy liczniki.
Zadanie 3
Uporządkuj następujące ułamki rosnąco:
ROZWIĄZANIE:
W tym przypadku mamy do czynienia z ułamkami o tych samych mianownikach. Jeśli zatem chcemy uporządkować ułamki w kolejności rosnącej to porządkujemy ułamki od najmniejszego do największego ( w tym przypadku najmniejszy będzie ułamek, którego licznik jest najmniejszy).
W tym przypadku mamy do czynienia z ułamkami, których liczniki i mianowniki są różne. Najpierw więc sprowadzamy ułamki do wspólnego licznika/ mianownika ( tu zostały sprowadzone do wspólnego mianownika, którym jest liczba 24), a następnie porządkujemy zaczynając od ułamka, którego licznik jest najmniejszy.
Zadanie 4
Uporządkuj następujące ułamki malejąco:
ROZWIĄZANIE:
W tym przypadku mamy do czynienia z ułamkami o tych samych licznikach. Jeśli zatem chcemy uporządkować ułamki w kolejności malejącej to porządkujemy ułamki od największego do najmniejszego ( w tym przypadku największy będzie ułamek, którego mianownik jest najmniejszy).
W tym przypadku mamy do czynienia z ułamkami, których liczniki i mianowniki są różne. Najpierw więc sprowadzamy ułamki do wspólnego licznika/ mianownika ( tu zostały sprowadzone do wspólnego mianownika, którym jest liczba 60), a następnie porządkujemy zaczynając od ułamka, którego licznik jest największy.
Odwiedzając dowolną witrynę internetową, dla polepszenia jakości usług może ona przechowywać lub pobierać informacje w przeglądarce, głównie w formie plików cookie. Tutaj możesz zarządzać tymi ustawieniami.