Sprowadzanie ułamków do wspólnego mianownika
Bezpłatne
Course Features
- Lectures 0
- Quizzes 0
- Duration 50 hours
- Skill level All levels
- Language English
- Students 0
- Assessments Yes
Sprowadzanie ułamków do wspólnego mianownika jest bardzo potrzebne wtedy kiedy chcemy dodać lub odjąć ułamki o różnych mianownikach.
Aby sprowadzić ułamki do wspólnego mianownika należy zastosować jeden z następujących sposobów:
Sposób I – mnożymy licznik i mianownik pierwszego ułamka przez mianownik drugiego, a drugi ułamek przez mianownik pierwszego., np.:
Sposób II – wyznaczamy najmniejszą wspólną wielokrotność (NWW) liczb znajdujących się w mianownikach ułamków i rozszerzamy oba ułamki.
Zadanie 1
Sprowadź ułamki do wspólnego mianownika i wykonaj działania.
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
Sprowadzamy ułamki do wspólnego mianownika poprzez wymnożenie pierwszego ułamka przez mianownik drugiego oraz drugiego ułamka przez mianownik pierwszego a następnie wykonujemy dodawanie ułamków.
Zadanie 2
Sprowadź ułamki do wspólnego mianownika i wykonaj działania.
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
Sprowadzamy ułamki do wspólnego mianownika. Zauważ, że w tym przykładzie aby otrzymać te same mianowniki nie trzeba rozszerzać obu ułamków. Wystarczy, że pierwszy ułamek pomnożymy przez liczbę 3 i tym samym otrzymamy ułamek o takim samym mianownik jak drugi ułamek. Następnie wykonujemy dodawanie i przedstawiamy wynik w najprostszej postaci, tzn. wyciągamy całości.
Zadanie 3
Sprowadź ułamki do wspólnego mianownika i wykonaj działania.
ROZWIĄZANIE:
SPOSÓB I
WSKAZÓWKI:
Wykorzystujemy pierwszy sposób sprowadzania ułamków do wspólnego mianownika – mnożymy pierwszy ułamek przez mianownik drugiego ułamka, natomiast drugi ułamek mnożymy przez mianownik pierwszego ułamka. Otrzymany wynik należy uprościć, w tym wypadku trzeba najpierw wyłączyć całości a następnie skrócić.
Oczywiście zawsze możemy zastosować tę metodę ( zwłaszcza jeśli nie wiemy jak znaleźć najmniejszy wspólny mianownik). Warto jednak dążyć do znalezienia najmniejszego wspólnego mianownika ułamków, ponieważ wykonywanie obliczeń na mniejszych liczbach jest zdecydowanie łatwiejsze.
SPOSÓB II
WSKAZÓWKI:
Sprowadzamy ułamki do wspólnego mianownika wykorzystując drugi sposób – mianowicie szukamy liczby, która będzie najmniejszą wspólną wielokrotnością mianowników tych ułamków. W tym konkretnym przykładzie wielokrotnością 4 i 6 jest 12, dlatego też pierwszy ułamek rozszerzamy przez 3 (bo 4 razy 3 daje 12), a drugi ułamek rozszerzamy przez 2 (bo 6 razy 2 to również 12).
Zadanie 4
Sprowadź ułamki do wspólnego mianownika i wykonaj działania.
ROZWIĄZANIE:
WSKAZÓWKI:
Wykorzystujemy drugi sposób sprowadzania ułamków do wspólnego mianownika – szukamy najmniejszej wspólnej wielokrotności (NWW) ich mianowników. Zauważ, że w przypadku niektórych ułamków warto jest znaleźć NWW mianowników, ponieważ liczby które otrzymamy po rozszerzeniu są dużo mniejsze niż gdybyśmy zastosowali tę pierwszą metodę i mnożyli jeden ułamek przez mianownik drugiego a drugi ułamek przez mianownik pierwszego.
Odwiedzając dowolną witrynę internetową, dla polepszenia jakości usług może ona przechowywać lub pobierać informacje w przeglądarce, głównie w formie plików cookie. Tutaj możesz zarządzać tymi ustawieniami.